Всесвітній День обізнаності про аутизм
Починаючи з 2008 року, щорічно, 2 квітня, відзначається Всесвітній день поширення інформації про проблеми аутизму. Цей день встановлений резолюцією Генеральної асамблеї ООН № A/RES/62/139 від 18 грудня 2007 року.
Мета відзначення цієї дати — підкреслити необхідність допомоги людям, що страждають невиліковним захворюванням, підвищувати рівень їх життя. Адже чисельність дітей, які страждають аутизмом, висока у всіх регіонах світу і має величезні наслідки як для дітей, їх сімей, так і для суспільства в цілому. В цей день проводяться різноманітні семінари, конференції, де обговорюються стратегії і підходи щодо питань опіки, незалежності та правоздатності людей, які живуть з аутизмом.
Аутизм — це порушення розвитку нервової системи, яке проявляється протягом перших трьох років життя. Це захворювання діагностується при наявності трьох симптомів: нестачі соціальних взаємодій, порушеною взаємної комунікації, обмеженості інтересів і повторюваного репертуару.
Сам термін «autismus» був введений швейцарським психіатром Ейгеном Блейлером в 1910 р. при описі симптомів шизофренії. В основу даного терміну, що означає «ненормальне самозамилування», він поклав грецьке слово «ауто» («сам»), маючи намір підкреслити «перехід пацієнта в світ власних фантазій, будь-який зовнішній вплив на який сприймається як нестерпна настирливість».
У резолюції ООН підкреслюється, що протягом усієї своєї історії організація приділяє особливу увагу поліпшенню добробуту інвалідів, у тому числі дітей з труднощами в розвитку. Так, у 2008 році вступила в силу Конвенція про права інвалідів, яка підтвердила фундаментальні принципи загальних прав поведінки для всіх.
За даними американських вчених, видатні здібності мають 10% аутистів, тоді як серед звичайних людей вони виявляються в 1% випадків. Серед відомих аутистів фахівці називають художників Ван Гога, Енді Уорхола, режисера Вуді Аллена. Окремі аутистичні симптоми були у Леонардо да Вінчі й Альберта Ейнштейна.
В Чернівецькій спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті №2, де навчаються діти-аутисти із збереженим інтелектом, у цей день, за ініціативи Марини Фалібоги, педагога-організатора закладу, було проведено загальношкільний виховний захід «Відомі аутисти» та влаштовано флешмоб на підтримку людей із синдромом аутизму.