СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ДІТЕЙ-ІНВАЛІДІВ
Відповідно до чинного законодавства інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, за їх вибором, призначається пенсія або державна соціальна допомога.
Переведення дитини-інваліда з пенсії чи державної соціальної допомоги, яка виплачувалась органами Пенсійного фонду України, на державну соціальну допомогу згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» здійснюється органами праці та соціального захисту населення на підставі заяви з дати звернення за нею. Виплата призначеної державної соціальної допомоги здійснюється з урахуванням суми, виплаченої органами Пенсійного фонду. До документів, необхідних для призначення державної соціальної допомоги, додається довідка-атестат про припинення попередньої виплати.
До державної соціальної допомоги дітям-інвалідам віком до 18 років призначається надбавка на догляд за ними.
Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається одному з непрацюючих батьків (усиновителів, опікуну, піклувальнику), які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом.
Одиноким матерям (одиноким батькам) надбавка на догляд за дитиною-інвалідом віком до 18 років призначається незалежно від факту роботи.
Одинокою матір'ю (батьком) вважається особа, яка відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» має право на призначення допомоги на дітей одиноким матерям, крім вдів та вдівців з дітьми, матерів (батьків) дітей у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими розірвано до дня смерті.
Розміри надбавки на догляд:
- за дитиною-інвалідом віком до 6-ти років – 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років (з 01.10.2007 р. – 235,00 грн);
- за дитиною-інвалідом віком від 6 до 18 років – 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років (з 01.10.2007 р. – 302,00 грн).
Надбавка на догляд призначається з дня звернення за її призначенням.
Для призначення надбавки на догляд за дитиною-інвалідом одинока мати (батько) до документів, необхідних для призначення допомоги на дитину-інваліда, подає:
- оригінал довідки органу РАЦС про підстави внесення до книги реєстрації народження відомостей про батька дитини, якщо одинока мати не перебуває (не перебувала) на обліку в органах праці та соціального захисту населення як одинока мати;
- довідку про спільне проживання з дитиною-інвалідом, видану уповноваженим органом за місцем проживання;
- рішення про усиновлення (для усиновлених дітей);
- довідку з місця навчання дитини.
Для призначення надбавки на догляд за дитиною-інвалідом одному з непрацюючих батьків (усиновителю, опікуну, піклувальнику), які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, додатково до документів, згідно яких призначається допомога на дитину-інваліда, подаються:
- заява про призначення надбавки на догляд за дитиною-інвалідом;
- довідка про склад сім'ї (крім сім'ї опікуна, піклувальника) із зазначенням прізвищ, імен та по батькові, родинних стосунків членів сім'ї;
- оригінал і копія трудової книжки, довідка з центру зайнятості про те, що особа не перебуває на обліку як безробітна; довідка, видана органом, який здійснює державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, про те, що заявник не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності;
- довідка про спільне проживання дитини-інваліда з одним із батьків (усиновителем, опікуном, піклувальником), видану уповноваженим органом за місцем проживання. При неможливості отримати таку довідку орган праці та соціального захисту населення здійснює обстеження на дому та складає акт обстеження з висвітленням цих фактів;
- довідка з місця навчання дитини;
- рішення про встановлення опіки чи піклування над дитиною-інвалідом (для опікунів та піклувальників).
Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається на строк інвалідності, зазначений у медичному висновку, але не більше як по місяць досягнення дитиною-інвалідом 18-річного віку включно.
Надбавка на догляд за дитиною-інвалідом призначається особі, яка не вчиться (окрім заочної форми навчання), не служить, не займає виборну посаду і яка фактично здійснює догляд за дитиною-інвалідом, на яку призначена державна соціальна допомога, незалежно від даних, вказаних у графі «Прізвище, ім'я, по батькові матері, батька, опікуна, піклувальника» медичного висновку про визнання дитини інвалідом, виданого лікарською консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу.
Надбавка на догляд призначається на кожну дитину-інваліда, на яку призначена державна соціальна допомога.
У разі встановлення дитині-інваліду, яка досягла 18-річного віку, групи інвалідності, надбавка на догляд встановлюється з місяця, наступного за тим, в якому група інвалідності була встановлена.
У разі працевлаштування особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною-інвалідом (крім одиноких матерів та одиноких батьків), виплата надбавки на догляд припиняється з місяця, наступного за тим, в якому відбулося працевлаштування.
У разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати надбавки на догляд, одержувачі зобов'язані повідомляти про це органи праці та соціального захисту населення. Зняття надбавки на догляд в таких випадках проводиться з місяця, наступного за тим, в якому виникли ці обставини.
Анна Друмев,
головний державний соціальний інспектор
Шевченківського управління праці та
соціального захисту населення